Що таке депофорез? – Стоматология на Дружбы Народов

Що таке депофорез?

Що таке депофорез?
Автором унікальної методики лікування кореневих каналів є німецький професор Адольф Кнаппвост. Оригінальний прилад для проведення процедури виготовляється лише однією компанією – HUMANCHEMIE, але є й альтернативи, до них відносяться апарати МОДІС, ЭндоЭст, Ендо-люкс.

Статистика говорить про те, що більш ніж в 60% випадків лікування каналів зуба традиційним способом проводиться неправильно. Щоб зрозуміти, чому так відбувається, можна порівняти канали зуба з деревом, яке має головні гілки і безліч маленьких гілочок, які йдуть у різні сторони. Крім того, що у каналу може бути до 300 таких «гілочок», доступ до них може бути сильно утруднений у зв’язку з анатомічними особливостями щелепи. Наприклад, якщо канал зігнутий під кутом більше 60 градусів, традиційним методом стоматолог вилікувати його не зможе. Але в стоматології існує більш сучасний метод – депофорез, завдяки якому в 95% випадків гарантована успішність лікування. Давайте дізнаємося про цьому методі як можна більше.

Суть методики обробки зубних каналів не інструментом, як при традиційному ендодонтичному лікуванні, а з допомогою гідроокису міді-кальцію. Іони речовини дезінфікують канали зуба, усувають в них шкідливі мікроорганізми, гриби та їх спори, потрапляючи в них під дією струму. Мідь, завдяки здатності активізувати ріст кісткової тканини, прискорює формування остеоцемента і запечатування каналів. Таким чином, депофорез гідроокису міді-кальцію може не тільки зробити основні канали і всі їх «гілочки» стерильними, але і допомагає відновити кісткову тканину.

У чому переваги методики?

Якщо порівнювати депофорез з традиційним ендодонтичним лікуванням, то можна виділити ряд переваг методики:

у ході процедури лікар може обробити навіть дуже викривлені канали, що неможливо зробити з використанням ручного інструменту;процедура не впливає на механічну стабільність кореня;процедура гарантує повну стерильність;в ході лікування з застосуванням цього методу пацієнт не відчуває дискомфорту і болю;депофорез має невеликий список протипоказань;його вартість невисока.

Коли може застосовуватися метод?

Незважаючи на всі позитивні сторони процедури, депофорез в стоматології застосовується не дуже часто. Показанням до проведення маніпуляції відноситься:

викривлені канали і труднощі у доступі до них;
великий діаметр апікального отвору;
виявлення в зубі осколка інструменту;
кіста не верхівці зубного кореня;
виявлення некротизованих тканин в каналі;
порушення цілісності зубного кореня.
Стоматолог може провести процедуру з особистої ініціативи пацієнта.

Проведення депофореза
Для лікування необхідно пройти курс, який, як правило, складається з 3 процедур. Між сеансами робиться тижнева перерва. Якщо після проведеної маніпуляції у пацієнта виникають хворобливі відчуття при натисканні на зуб, з’являється роздратування околозубних тканин або підвищується чутливість, лікар може відкласти повторний сеанс на 2-3 тижн

Курс складається мінімум з 3 процедур.

На першому етапі лікар готує зубний канал до лікування. Для цього проводяться наступні дії:

після введення місцевої анестезії зубна порожнина розкривається;
половина або четверта частина зуба з допомогою стоматологічного бора розширюється до потрібного розміру;
коронкова частина повинна бути розширена трохи більше, так як в ній буде утворено депо міді-кальцію;
після цього канал заповнюється речовиною;
потім углиб зубного каналу на 4-8 мм поміщають негативно заряджений електрод;
близько щоки поміщають позитивний електрод так, щоб він стикався з зубним рядом;
спеціаліст включить подачу струму і буде збільшувати його потужність до тих пір, поки пацієнт не відчує тепло на верхівці зубного кореня;
у завершенні маніпуляцій канал промивають дистильованою водою і закривають чи залишають відкритим, помістивши в нього пасту гідроокису міді-кальцію.
Важливо: при подачі струму не рекомендується перевищувати показник 5 міліампер. Якщо в зубі більше одного кореня, то процедуру проводять для кожного з них окремо. Заповнення кореневих каналів речовиною одночасно негативно позначиться на якості лікування, так як може виникнути нерівномірний розподіл струму.

Друга процедура проводиться за аналогічною схемою. Іони речовини проникають в канали під дією електричного поля і дезінфікують їх.

Третій сеанс депофореза

Третя процедура зазвичай завершує курс депофореза. Спочатку проводяться всі ті ж маніпуляції, що і на попередніх етапах, а в завершенні лікар повинен закрити коронковую частина спеціальним матеріалом – Атацамитом. Це м’який, пластичний цемент, що володіє вираженими протимікробними властивостями. Після цього коронковую частина зуба відновлюють пломбою.

Протипоказання до депофорезу

Метод має ряд протипоказань, за наявності яких доведеться відмовитися від проведення депофореза. До них відноситься:

алергічні реакції на мідь;
встановлений в каналі зуба срібний штифт;
загострений періодонтит;
період виношування дитини.
Ефективність процедури

Після проведення курсу процедур, зубні канали стають повністю стерильними. В ході депофореза не видалені залишки зубного нерва руйнуються. Зуб протягом тривалого часу може продовжувати виконувати всі свої функції, запальні процеси в ньому повторно не виникають.

Так як гідроокис міді-кальцію сприяє відновленню кісткової тканини, канали досить швидко заживають. Простежити за цим можна завдяки рентгену: процес відновлення помітний через 3 місяці, а протягом 2 років він повністю завершується.

Відгуки про депофорезе можна зустріти різні, результативність процедури залежить від складності проблеми і від кваліфікації лікаря. В основі методу лежать складні хімічні і фізичні процеси. Успішність лікування буде залежати від того, наскільки добре стоматолог розуміє і застосовує в кожному окремому випадку.